Revitalizace deponie na rekreační přírodní plochu

V přípravě
Veřejný prostor a zeleň, příroda v intravilánuVolnočasová, kulturní a sportovní infrastruktura
DSC_2081-1024x682

Město Český Brod očekává v následujících letech poměrně značný nárůst počtu obyvatel. Z tohoto důvodu je nutné řešit i tvorbu území, kam budou stávající i noví obyvatelé moci vyrazit za aktivním odpočinkem, kde se budou moci společně setkávat či nalézt prostor pro svůj volný čas. Nabízí se proto revitalizovat pozemky patřící městu v prostoru mezi Jatky a Šemberou.

V daném prostoru se dnes nachází pole, oplocený ovocný sad, vodní tok a oplocená deponie města Český Brod. Prostor deponie je dlouhodobě nevyužívaný. Rekultivace s cílem vytvořit prostor pro setkávání a volnočasové aktivity by problém nedostatku zeleně ve městě výrazně vyřešila. 

Rekultivace bude vyžadovat velkou finanční dotaci, o kterou se město nyní uchází. Součástí přípravy je také zpracování projektové dokumentace, která bude respektovat návrh architektonické studie. Ta vznikne i na základě názorů a představ veřejnosti o tom, jak by měl budoucí areál vypadat a k čemu by měl sloužit.

Zapojení veřejnosti do přípravy studie

V listopadu jste mohli navštívit stánek vedle ZZN a napsat nám své nápady na to, jak byste chtěli budoucí volnočasový areál využívat.

V prosinci a lednu byla otevřena on-line diskuze, kde jste mohli přispět svým názorem na to, jak by měl park vypadat, jaké aktivity by měl nabízet a jaká by v něm měla platit pravidla.

V únoru se do plánování zapojili skauti. Během intenzivního setkání vymýšleli, jak by areál využívali pro skautské schůzky i v rámci trávení volného času.

Jaké výsledky aktivity přinesly? Mezi veřejností i skauty jednoznačně vyhrává přírodě blízký lesopark s množstvím cest pro procházky, běh i cyklistiku nebo in-liny. Měl by mít dostatečné zázemí pro sport (zmíněné trasy, plochy pro míčové hry, lezecká stěna či lanový park) i pro odpočinek (lavičky, altánky, ohniště, griloviště). Podporu si našly i originální nápady jako naučné ekologické aktivity či uzamykatelné úložné prostory na sportovní vybavení.

Podrobné výstupy ze zapojení veřejnosti si můžete prohlédnout zde.

Nebo si pusťte záznam online prezentace s diskuzí.

Vaše názory zohlední město při zadání pořízení studie vybraným architektům. Samozřejmě bude muset zadání respektovat také specifické limity dané možným využitím území v územním plánu či podmínkách dotace.

Další projekty

DSC_0534-1024x697

Revitalizace Jiráskových sadů a pivovarského rybníku – připomínkování studie

V realizaci
9464e4af9064a61e99e1c377b37e6c7c--retina-1

Rekonstrukce chodníků Školní – Bylanská a v ulici Klučovská

V přípravě
5

Restaurování soch na Dolním náměstí

Dokončený
victoria-chernitsova-g0SwmavDd0c-unsplash

Testovací projekt

V přípravě
MG_1166-1024x682

Příprava architektonické soutěže na novou podobu náměstí Arnošta z Pardubic

V realizaci
Zapojení veřejnosti
6

Obnova pítek v ulici Novosadská

Dokončený

Nenechte si nic ujít

Chcete-li dostávat informace o průběhu plánování a pozvánky na setkání přímo do Vašeho e-mailu, pošlete nám svou adresu.